YÜKSEK ÖĞRETİM KONTENJANLARI KİTABI YAYINLANDIDuyuru Tarihi: 07-03-2016

2015 yılına ait ?Yükseköğretim Öğrenci Kontenjanları Kitabı? yayınlandı.

 

ÖSYM'nin hazırladığı kitaba, http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşılabilecek. Kitapta 2015?te bölümlerin kontenjanları ve kaç öğrencinin yerleştiği gibi bilgiler bulunuyor.  

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, kitabın ön sözünde görüşlerine yer verilen ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, kitapta 2015 yılına ait yükseköğretim programları kontenjanları ile bu programlara yerleşen aday sayılarının bulunduğunu ifade etti.

Kitapta özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarının kontenjanlarına da yer verildiğini aktaran Demir,  yayının üniversitelere, araştırmacılara, adaylara ve konuyla ilgili diğer kişilere yararlı olmasını diledi.

Kitabın açıklamalar bölümüne göre, yükseköğretim programlarının öğrenci kontenjanları, 2015 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda da belirtildiği gibi, biri ?genel? ve diğeri ?okul birincisi? olmak üzere iki gruba ayrılıyor. ÖSYM'nin yükseköğretim programlarına yerleştirilen öğrenci sayıları ise ?sınavlı?, ?sınavsız? ve ?okul birincisi? olarak ele alınıyor. Yerleşen aday sayılarına ek yerleştirmeile yerleştirilen aday sayıları da dahil edildi. Üniversitelerce yapılan özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programları kontenjanları da tablolarda yer alıyor.