DÜŞÜNCE OKUMAK MÜMKÜN
Başkalarının düşüncelerini okumak, beyinlerinden neler geçtiğini anlamak hemen herkesin istediği bir süper yetenek. Bu artık kısmen mümkün ve korkarım dahası da yolda. Nasıl beyin okunur, karşıdakinin zihninde gördüklerini biz nasıl görürüz diyorsanız, ?Current Biology? dergisinde henüz yayınlanan bir makale ile ilgili yazımdan ve videodan yararlanabilirsiniz.
 
Amerika Birleşik Devletleri, Berkeley, Kaliforniya Üniversitesindeki bilim adamları, deneklere çeşitli videolar gösterirken, beyin faaliyetlerini fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) yönetimi ile kaydediyorlar. Daha sonra çeşitli matematiksel modellerle işlenen bu veriler ile, kişinin gördüğü görüntülerin yeniden oluşturulmasını sağlıyor.
Görüntülerin bazıları neredeyse birebir uyuşurken, özellikle insanların bulunduğu videolarda sanki farklı bir insanın görüntüsü oluşuyor gibi. Bu noktada görsel korteksin dışında bir yerlerden gelen sinyaller ile işin içine kişinin kendi anıları ve tecrübelerinin dahil olması söz konusu olabilir.
 
Bu teknoloji, felçli kişiler ve hatta komadakiler ile iletişim kurmak için bir yol olabilir. Daha pratik kullanımı sağlanırsa, başlıkta belirttiğim gibi, düşünce okumak gayet mümkün olabilir. ?Karşımızdakinin düşüncelerini nasıl biliriz?? sorusuna henüz net bir yanıt olmasa da, bunun cevabının fonksiyonel manyetik rezonans görüntelemeden geçeceğini tahmin edebilmek mümkün. Karşımızdaki kişinin yalan söylediğini anlamak da, poker de blöf yapanları yakalamak ve hatta leb demeden leblebiyi anlamak bu sayede gerçekleşecek gibi...