ÇOCUKLAR TATİLDE, SANAL ZORBALIĞA DİKKATDuyuru Tarihi: 26-01-2015

18 milyon öğrenci yarıyıl tatilinde. İnternet, Medya ve Bilişim Federasyonu (İMEF) Genel Koordinatörü Meltem Banko, çocukların bu dönemde sanal zorbalığa daha fazla maruz kalabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. ?Yarıyıl tatilinin başlamasıyla iki hafta okuldan uzak kalacak öğrenciler, vakitlerinin çoğunu internette geçirebilir. İnternet ve sosyal medyanın aşırı ve bilinçsiz kullanımı nedeniyle çocuklar, sanal zorbalığa maruz kalabilir.?

"Sosyal medya hesapları takip edilmeli"

Genel Koordinatör Meltem Banko çocuklar kişisel bilgilerini internette kolayca paylaşabildiğini ve internet yoluyla taciz ya da huzur bozucu davranışlarla karşılaşabildiklerini söylüyor.?Çocuklar internette yalnız değil. Kimlerle ve nasıl iletişim kurduklarının takip edilmesi gerekiyor. Internet sapıklarından korunmak adına aileler öncelikle çocuklarının sosyal ağ kullanıp kullanmadığını tespit etmeli. Hesap bilgilerine sahip olmalı ve gerektiğinde müdahalede bulunabilmeli.?
      
Sanal zorbalığın tehlikeleri

İnternetin çocuklar arasında her geçen gün daha da yaygınlaşması sanal zorbalık tehlikesini de beraberinde getiriyor. Banko bu tehlikeleri şöyle sıralıyor:
?Çocuklarımız aşağılanma, tehdit, küçük düşürme, rahatsız etmeye maruz kalabilir. Müstehcen içerikte ayrı bir gerçek. Bu alanda yasal mevzuat gereği idari yaptırım kararlarının uygulandığını bilsek de internet her an güncelleniyor. Bu içeriklerin çocuklarımızın karşısına çıkma ihtimali çok yüksek.?
      
Sanal zorbalık eğlence olarak görülebilir
Sanal zorbalık bilişim şuçları dahilinde çocuklar tarafından da yapılabiliyor. Banko, bunların yasadışı dosya indirme, sosyal ağlar yoluyla hakaret, tehdit, cinsel taciz, bilişim sistemlerine girme ve veri değiştirme, pornografik görüntü bulundurma olarak sıralanabileceğini belirtiyor. ?Arkadaş baskısı veya yanlış çevre çocukların internet suçlarına ilgisini artırıyor. Söz konusu eylemler çocuklar tarafından bir tür eğlence olarak da görülebiliyor.?

Banko, internet yoluyla işlenen suçlardaki oranların her geçen gün biraz daha arttığı da hatırlatıyor.
      
Aileler düşen görevler

İnternet, Medya ve Bilişim Federasyonu (İMEF) Genel Koordinatörü Meltem Banko?ya göre aileye sanal zorbalıkla mücadele konusunda büyük görevler düşüyor:
-Evebeynler çocuklarını denetim altında tutmalı
-Bilgisayar kontrol edilmeli
-Çocuklara internette karşılaşabilecekleri tehlikeler konusunda uyarıda bulunulmalı
-Çocukların kişisel bilgilerini (adres, okul, telefon numarası) internette paylaşmamaları gerektiği anlatılmalı, fotoğraf ve video paylaşımları konusunda dikkatli olmaları hatırlatılmalı
-Bilgisayar mümkünse çocukların odasında değil, herkesin ortak paylaştığı mekanlarda bulunmalı